PECAHAN 11
Pelan Pengajaran (RPH) & Refleksi
– Makro Pengajaran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS
TAHUN 5.
Tarikh
|
:
|
14 Mac 2012
|
Kelas
|
:
|
Tahun 5 Kualiti.
|
zzTempoh
|
:
|
60 Minit
|
Bilangan murid
|
:
|
30 orang
|
Mata pelajaran
|
:
|
Sains
|
Tema
|
:
|
Rantai Makanan
|
Liputan Kurikulum
|
:
|
1. Mengetahui jenis tumbuhan dan
haiwan yang terlibat dalam Rantai Makanan.
2. Memperkenalkan istilah
pengeluar, pengguna pertama (primer), pengguna kedua (sekunder), dan pengguna
ketiga (tertiar).
4.
Membentuk Rantai Makanan.
|
Hasil Pembelajaran
|
:
|
Memahami Rantai Makanan sebagai
hubungan makanan antara hidupan
|
Objektif Pembelajaran
|
:
|
Di akhir pengajaran ini, murid
dapat :
1.
Membina sekurang-kurangnya tiga
contoh rantai makanan.
2.
Memberi secara lisan
sekurang-kurangnya tiga contoh pengeluar, pengguna primer, pengguna sekunder
dan pengguna tertiar.
Kemahiran
saintifik (Kemahiran Proses Sains)
1.Membuat ramalan terhadap situasi
yang diberikan oleh guru mengenai rantai makanan.
2. Berkomunikasi dengan rakan
sebaya dan guru di dalam keadaan terkawal semasa aktiviti sedang dijalankan.
Sikap saintifik dan nilai murni
1.
Hormat-menghormati dan bekerja sama antara guru dan rakan sebaya di dalam
aktiviti pembelajaran.
2. Menghargai rukun alam bahawa
sesuatu yang hidup boleh menjadi makanan kepada benda hidup yang lain.
|
Pengetahuan Perlu Ada
|
:
|
1. Murid perlu tahu tabiat makan
haiwan herbivor, karnivor dan omnivor.
2. Murid perlu tahu bahawa
tumbuhan hijau boleh membina makanannya sendiri.
|
Keperluan Khas
|
:
|
Sebuah komputer dan satu projektor
LCD untuk keperluan guru.
|
Persediaan Guru
|
:
|
-Persembahan Perisian Pembelajaran
yang menunjukkan gambaran perkaitan Rantai Makanan.
-‘White Board’ yang mengandungi
ruangan untuk menayangkan lagu ‘Bangau Oh Bangau hidupan dan makanannya.
-Kad Gambar yang menunjukkan
contoh-contoh hidupan pengeluar, pengguna primer, pengguna skunder dan
pengguna tertiar.
-Lembaran kerja yang meminta murid
membina rantai makanan.
|
Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Kaedah Penyampaian
|
Catatan
|
Permulaan
|
Arahkan murid membaca
doa belajar.
Guru sediakan
alat-alat yang akan digunakan dalam pengajaran dan pembelajaran.
|
||
Set induksi
|
Pengenalan kepada tajuk:
Rantai Makanan berlaku apabila
suatu benda hidup dimakan oleh benda hidup yang lain.
Istilah:
Herbivor
Karnivor
Omnivor
|
Pasangkan lagu “Bangau Oh Bangau”
dari youtube dan minta murid mendengar dengan teliti.
Minta murid jawab soalan berikut:
1)Haiwan apakah yang makan rumput?
2)Apakah makanan bangau?
3)Apakah istilah haiwan yang makan
daging sahaja?
Perkenalkan tajuk pelajaran hari
ini.
|
Strategi P&P:
Kaedah: Kelas
Teknik : Soal Jawab
Alat:
Lagu
dari youtube
Komputer.
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai:
Hormat menghormati
|
Langkah 1
|
Penerangan mengenai hidupan yang
terlibat dalam Rantai Makanan.
|
Buat perkaitan tentang lagu tadi
dengan tajuk bagi menjelaskan tumbuhan hijau (rumput) yang dimakan oleh
haiwan herbivor (kerbau).
Minta murid pula memberi contoh
haiwan yang makan herbivor (kerbau) secara lisan.
Minta berbincang dalam kumpulan
satu jenis tumbuhan dan haiwan mengikut tabiat makan yang terlibat dalam
lagu.
|
Strategi P&P:
Kaedah: Kelas
Teknik : Penerangan
Alat:
Roll up White Board’
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai: Yakin Diri
|
Langkah 2
|
Memperkenalkan istilah yang
terdapat dalam Rantai Makanan.
|
Arahkan murid teliti kandungan
perisian pembelajaran “Rantai Makanan” yang menunjukkan perkaitan antara
istilah pengeluar, primer ,skunder dan tertiar.
Perkenalkan istilah berdasarkan contoh tumbuhan dan haiwan
seperti dalam
1)Kelapa sawit - pengeluar
2)Tikus – pengguna pertama
(primer)
3)Ular – pengguna kedua (sekunder)
4)Helang-pengguna ketiga (tertiar)
Minta murid beri contoh hidupan
lain secara lisan dan membina perkaitan antara pengeluar, pengguna primer,
pengguna skunder dan pengguna tertiar
|
Strategi P&P:
Pemerhatian
Kaedah: Kelas
Teknik :
Penerangan
Perbincangan
Alat:
Perisian
Pembelajaran
Komputer.
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai:
Hormat-menghormati
|
Langkah 3
|
Menerangkan konsep:
|
Tunjuk simbol anak panah melalui
kad imbasan dan jelaskan konsep arah anak panah dan maksudnya .
Minta murid lekatkan arah simbol
anak panah pada contoh yang mereka berikan di ‘ White Board’ dalam langkah 1
menggantikan perkataan ‘dimakan oleh’.
|
Strategi P&P:
Kaedah:
Kelas
Individu.
Teknik : Penerangan
Alat:
Kad
Gambar
Papan
putih
Kemahiran
berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai: Yakin
|
Langkah 4
|
Perbincangan dalam kumpulan:
Membina Rantai Makanan
|
Bentuk lima kumpulan dan lantik
ketua.
Arahkan setiap kumpulan bina tiga
Rantai Makanan pada lembaran kerja yang diberi.
Guru bertindak sebagai fasilitator
dan beredar dari satu kumpulan ke satu kumpulan lain.
|
Strategi P&P:
Kaedah: Kumpulan
Teknik :
Perbincangan
Bimbingan
Alat: Lembaran
kerja
Kemahiran berfikir:
Kritis & Kreatif
Nilai:
Tolong Menolong
|
Langkah 5
|
Pembentangan
|
Minta ketua membentangkan hasil
perbincangan yang dijalankan dalam kumpulan.
Buat ramalan berdasarkan situasi
yang diberi hasil pembentangan kumpulan.
Contoh situasi:
Apa akan jadi pada kambing jika
rumput berkurangan?
Apa pula akan terjadi jika
bilangan harimau bertambah?
Minta murid buat ramalan
berdasarkan situasi yang diberi guru hasil dari pembentangan kumpulan.
|
Strategi P&P:
Hipotesis
Kaedah: Kelas
Teknik :
Penerangan
Sumbangsaran
Alat: Lembaran
kerja
Kemahiran
Belajar: Kritis & Kreatif
Nilai:
Hormat Menghormati
|
Rumusan
|
Kesimpulan
|
Edarkan lembaran kerja 2 dan minta
murid menjawab soalan dalam Lembaran Kerja dengan bimbingan guru.
Guru membincangkan kembali apa yang dipelajari hari ini.
|
Strategi P&P:
Kaedah: Kelas
Teknik : Bimbingan
Alat: Lembaran
Kerja
Kemahiran
Belajar: Kritis & Kreatif
Nilai: Bersyukur
|
Penutup
|
Membina Buku Skrap
|
Murid diarahkan membuat Buku Skrap dengan membina tujuh
rantai makanan menggunakan gambar yang diambil dari majalah secara
berkumpulan sebagai tugasan di rumah.
Minta murid membaca tasbih kifarah dan surah al Asr.
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan